Konya  İzolasyon Yaılıtım

Silikon Cephe Uygulaması

Silikon veya cam cephe giydirme sistemleri, cephede sürekli cam görüntüsünün olması istenildiğinde kullanılan giydirme cephe uygulamasıdır. Bu sistem, kapaklı giydirme cephe sistemindekine benzer  ızgara sisteminin oluşturulması ve  ızgara aralıklarına alüminyum çerçevelere yapıştırılmış cam kasetlerin takılması ile gerçekleştirilmektedir.
 
Silikon giydirme cephe sisteminin uygulanacağı yapıdan alınan ölçülere göre hazırlanacak imalat projesine uygun olarak düşey taşıyıcı ve yatay taşıyıcı profillerin gerekli kesim, delik, kanal vb. işlemleri tamamlanır. Giydirme yapılacak yapının kat döşemelerine, ayarlı ankrajlara düşey taşıyıcı alüminyum profiller asılır. Düşey taşıyıcılar arasına yatay taşıyıcı profiller bağlanarak, giydirme cepheyi oluşturacak ızgara sistemi hazırlanmış olur.
 
Alüminyum kaset profilleri ile oluşturulan kasetlere, bonding adı verilen sistemle camların yapıştırılması ile cepheye takılacak kasetler oluşturulmaktadır. Camları taşıyan kasetlerin dıştan tespit parçalarıyla taşıyıcı profillere vidalanarak veya bina içinden sürülerek birbirine geçen kilit sistemi ile taşıyıcı profil sistemine bağlanır. Silikon cephe sistemi, gerekli yalıtımları ve sızdırmazlığı sağlaması için, sistemine uygun EPDM veya silikon esaslı fitillerin kullanımını da gerektirmektedir. Silikon cephelerde gizli açılır pencere kanatları kullanılarak, cephenin estetiği bozulmadan açılır kanatlar kullanılmaktadır.
 
Silikon cephe imalatında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, cam yapıştırma işlemidir. Camlar kaset profillerine özel yapıştırıcı silikon ile; tozsuz, kuru, normal ısıda ve kapalı ortamlarda yapıştırılmalıdır. Yapıştırılacak yüzeyler her türlü toz, kir, boya, yağ vb. unsurlardan arındırılmış olmalıdır, yapıştırma işleminden sonra kasetler bir hafta süresince normal oda ısısında kurutulmalıdır.

Silikon veya cam cephe giydirme sistemleri, cephede sürekli cam görüntüsünün olması istenildiğinde kullanılan giydirme cephe uygulamasıdır.